Publikacja stanowi wynik doświadczeń zebranych w trakcie testowania skuteczności modelu oraz prac Grup Roboczych zaangażowanych w opracowanie wstępnej i ostatecz- nej jego wersji (w ich skład wchodzili przedstawiciele publicznych i niepublicznych instytucji pomocy i integracji społecznej oraz instytucji rynku pracy).
Intencją naszą było, by Przewodnik stanowił kompendium wiedzy umożliwiające wdrożenie modelu w środowiskach lokalnych, przy jednoczesnym dopasowaniu jego for- muły do panujących w nich warunków.
Liczymy, że zainspiruje Państwa do nowego spojrzenia na proces aktywizacji osób z niepełnosprawnościami i zachęci do stosowania sprawdzonych przez nas rozwiązań w podejmowanych przez Państwa działaniach na rzecz tej grupy.
Grzegorz Jucewicz – kierownik projektu
Anna Puławska-Rodzik – mentor merytoryczny
Poniżej „Przewodnik po Modelu Trener/-ka Aktywności” w pełnej wersji do pobrania za darmo.
Plik PDF, 154 stron, 11,2MB
Pobierz załączniki do przewodnika:
Raport koncowy – Ewaluacja wewnetrzna etapu testowania Modelu Trener Aktywnosci.pdf
Raport koncowy – Ewaluacja zewnetrzna w Projekcie Innowacyjnym Trener Aktywnosci.pdf
Marta Gawryluk
Poniżej „Zatrudnienie wspomagane – przewodnik po usłudze” w pełnej wersji do pobrania za darmo.
Plik PDF, 226 stron, 11,3MB
Pobierz załączniki do przewodnika:
Raport koncowy – Ewaluacja wewnetrzna etapu testowania modelu zatrudnienie wspomagane
Raport koncowy – Ewaluacja zewnetrzna w Projekcie Innowacyjnym Zatrudnienie Wspomagane.pdf
Zatrudnienie Wspomagane jako narzedzie empowermentu.pdf
Model funkcjonowania w środowisku lokalnym Lokalnego Ośrodka Wiedzy i Edukacji (LOWE) prowadzącego działania na rzecz aktywizacji edukacyjnej osób dorosłych.
Oddajemy w Państwa ręce podręcznik na temat realizacji staży zagranicznych dla osób z niepełnosprawnością. Niniejsza pozycja kierowana jest do organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnością w tym niepełnosprawnością intelektualną, które byłyby zainteresowane wzbogaceniem swojej oferty z zakresu aktywizacji społeczno- zawodowej o możliwość realizacji staży międzynarodowych.
Podręcznik powstał w ramach realizacji projektu: „Organizacja staży zagranicznych dla osób z niepełnosprawnością” w ramach wsparcia udzielonego przez Fundację Fundusz Współpracy w ramach projektu „Ścieżki współpracy – wsparcie dla podmiotów wdrażających współpracę ponadnarodową” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.”
Organizacja staży zagranicznych dla osób z niepełnosprawnością – podręcznik realizacji usługi to pozycja skierowana do organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnością w tym niepełnosprawnością intelektualną, które byłyby zainteresowane wzbogaceniem swojej oferty z zakresu aktywizacji społeczno- zawodowej o możliwość realizacji staży międzynarodowych. Podręcznik stanowi zwieńczenie prac Fundacji Eudajmonia i włoskiego partnera Kara Bobowski https://www.karabobowski.org/ i obejmuje zestaw konkretnych wytycznych wraz z opisem narzędzi i metod ich wdrażania. Obejmuje metody budowania relacji, badania potencjału zawodowego i społecznego osoby z niepełnosprawnością, planowania indywidualnych ścieżek wsparcia dla osób z niepełnosprawnością oraz rekomendacje na temat pracy z ich opiekunami. To formalne i techniczne aspekty organizacji stażu zawierające opis działań związanych z wyborem partnera zagranicznego, promocję projektu, skuteczną rekrutację, sposoby pracy z klientem, problemy logistyczne i techniczne oraz ewaluację. Podręcznik zawiera analizę kompetencyjną nowego zawodu- opiekuna stażu. Wartością podręcznika są gotowe do zaadaptowania dokumenty projektowe od umowy stażowej, przez Indywidualny plan działania, dokumenty rekrutacyjne czy wzór kontraktu.
Oddajemy w Państwa ręce podręcznik: Standardy dostępności dla organizacji pozarządowych w Polsce, który jest kierowany do wszystkich organizacji pozarządowych, które chcą być dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Podręcznik powstał w ramach realizacji projektu: „Organizacja staży zagranicznych dla osób z niepełnosprawnością” w ramach wsparcia udzielonego przez Fundację Fundusz Współpracy w ramach projektu „Ścieżki współpracy – wsparcie dla podmiotów wdrażających współpracę ponadnarodową” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.”
Podręcznik powstał na bazie doświadczeń lidera projektu- Fundacji Eudajmonia i partnerów- Cooperativa Sociale Kara Bobowski i Centrum Wsparcia sp. z o.o. zwianych z realizacją działań wspierających osoby z niepełnosprawnościami w osiągnięciu możliwie największej samodzielności i jest skierowany do tych organizacji z sektora NGO w Polsce, które są zainteresowane poprawą dostępności zarówno miejsca jak i oferty i materiałów skierowanych do klientów. Powstał w odpowiedzi na potrzeby zgłaszane przez osoby z niepełnosprawnością podczas badań fokusowych oraz wielu rozmów z przedstawicielami organizacji pozarządowych w Polsce. Stanowi źródło podstawowej wiedzy na temat dostępności architektonicznej jak i komunikacyjno- informacyjnej oraz opis wypracowanych standardów dostępności dla organizacji pozarządowych. Wartością niniejszej pozycji jest zestaw gotowych do powielenia wytycznych – „check- listę” do sprawdzenia poziomu dostępności instytucji. To ważny element i może stanowić punkt odniesienia dla organizacji pozarządowych, które zgodnie z wymogami ustawowymi powinny być dostępne i realizować zadania w formie dostępnej ,a brakuje im wiedzy w tym zakresie.
W ramach podręcznika zaprezentowane zostały zarówno podstawy teoretyczne jak i praktyczne rozwiązania, zdjęcia pokazujące dobre i złe praktyki. Omawianą pozycję należy traktować nie tylko jako zestaw wytycznych związanych z aspektami prawnymi, budowlanymi i technicznymi. To przede wszystkim pozycja światopoglądowa, rozszerzająca perspektywę osób zatrudnionych w organizacja pozarządowych o potrzeby osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, kobiet w ciąży i innych osób potrzebujących niestandardowych form wsparcia, dlatego bogata jest w zasady profesjonalnej obsługi klienta ze szczególnymi potrzebami. Wierzymy, że zmiana w postrzeganiu niepełnosprawności jest ważnym krokiem do pełniejszego zrozumienia i wdrażania Konwencji oraz wdrażania ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami przez organizacje pozarządowe, a tym samym zwiększenia szans osób z niepełnosprawnościami na godne i niezależne życie.
Problemy z pobraniem? Masz pytania? Napisz do nas! Wyślij maila z prośbą o udostępnienie publikacji na: biuro@eudajmonia.pl
Strona została zaktualizowana i dostosowana w ramach projektu Regionalna Akademia Selfadokwatury - Nic o nas bez nas- projekt finansowany z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.