Zamknij menu mobilne

Green Enough – 18.03.2023

Projekt Green Enough świętuje Światowy Dzień Recyklingu, przedstawiając 4 najważniejsze wskazówek dotyczących poprawy zarządzania recyklingiem. Z okazji Światowego Dnia Recyklingu, który przypada 18 marca, Green Enough dzieli się czterema najważniejszymi wskazówkami, które pomogą Ci lepiej przetwarzać odpady. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak powstaje Twoja plastikowa butelka na wodę? A może zastanawiałeś się, co dzieje się z Twoimi śmieciami po wyrzuceniu ich do kosza?
Każdego roku ludzie zużywają miliardy ton zasobów naturalnych Ziemi. Zużywamy wodę do uprawy roślin, ścinamy drzewa do produkcji kartonu i papieru, a także wydobywamy węgiel i ropę do produkcji plastiku i napędzania samochodów. Zasoby naturalne Ziemi są jednak ograniczone i obecnie wykorzystujemy je szybciej, niż Ziemia jest w stanie je zregenerować. Niezrównoważone wykorzystanie zasobów naturalnych jest kluczowym czynnikiem przyczyniającym się do zmian klimatycznych, powodując niedobory wody, zanieczyszczenie i wzrost temperatury na świecie.
W ramach naszej indywidualnej odpowiedzialności za minimalizację zmian klimatycznych, każdy z nas powinien zastanowić się, w jaki sposób możemy zużywać mniej zasobów naturalnych i lepiej wykorzystywać zasoby, które już zużyliśmy. Recykling jest kluczowym działaniem, które wszyscy możemy podjąć, aby to osiągnąć.
Recykling to proces przekształcania odpadów w nowe materiały i przedmioty. Dla społeczeństwa jest to prostszy proces, który polega na sortowaniu odpadów. Jednak w Europie mniej niż jedna trzecia odpadów z tworzyw sztucznych jest poddawana recyklingowi. Aby zwiększyć świadomość na temat możliwości i znaczenia recyklingu, projekt Green Enough dołącza do osób obchodzących 18 marca Światowy Dzień
Recyklingu. Każdego roku ten dzień zachęca nas wszystkich do spojrzenia na nasze odpady w nowym świetle.

Z okazji Światowego Dnia Recyklingu partnerzy projektu Green Enough dzielą się swoimi najważniejszymi wskazówkami dotyczącymi lepszego recyklingu:
1. Dąż do ograniczenia zużycia i ponownego wykorzystania produktów, a nie do recyklingu.
Recykling jest wspaniałą inicjatywą, którą wszyscy powinniśmy robić. Ale lepiej jest przede wszystkim zmniejszyć ilość odpadów, które wytwarzamy. Staraj się kupować tylko to, czego potrzebujesz, wybieraj produkty z mniejszą ilością opakowań i szukaj przedmiotów, które możesz ponownie wykorzystać.
2. Sprawdź, jakie odpady recyklingowe zbierają Twoje władze lokalne.
Nie każdy urząd przetwarza te same materiały w ten sam sposób. Oddawanie rzeczy, które mogą nie zostać poddane recyklingowi lub zaakceptowane przez władze lokalne, może prowadzić do zanieczyszczenia i większej produkcji odpadów. Możesz dowiedzieć się, które przedmioty twoje lokalne władze poddają recyklingowi, sprawdzając okresowo online lub kontaktując się bezpośrednio z nimi.
3. Upewnij się, że Twoje opady są czyste, suche i puste.
Materiały do recyklingu muszą być puste, czyste i suche, aby zapobiec zanieczyszczeniu innymi materiałami do recyklingu podczas zbierania i przetwarzania.

4. Rozważ założenie własnego pojemnika na kompost.
Kompostowanie to skuteczny sposób na recykling resztek jedzenia i odpadów ogrodowych, a także na dostarczenie roślinom wysokiej jakości składników odżywczych do gleby. Dowiedz się, jak zacząć na stronie https://naszesmieci.mos.gov.pl/materialy/artykuly/59-jak- kompostować.

To tylko kilka wskazówek, które pomogą Ci zacząć. Życzymy Ci powodzenia w Twojej przygodzie z recyklingiem.

Program edukacyjny mający na celu podniesienie zachowań ekologicznych poprzez metodologię integracyjną z wykorzystaniem technologii Augmented Reality (Green Enough) jest projektem Erasmus+ wspieranym za pośrednictwem Greckiej Agencji Narodowej (nr
projektu: KA220-ADU-FD4DE223).
Partnerstwo projektu obejmuje koordynatora projektu:

  • Astiki Etaireia Psichokoinonik on Meleton (Ploes) (Grecja) oraz następujących partnerów:
  • Associacao Para a Recuperacao de Cidadaos Inadaptados da Lousa (ARCIL)(Portugalia);
  • Fundacja Eudajmonia (Polska);
  • Kypriaki Etaireia Pistopoiisis Limited (Cypr);
  • Anaptyxi Kainotomikon Olokliromenon Proionton Asyrmaton Diktyon Aisthitiron Etaireia
  • Periorismenis Euthynis (Sensworks) (Grecja);
  • Centrum Projektów i Badań AKTI (AKTI) (Cypr);
  • Europejskie Stowarzyszenie Usługodawców dla Osób Niepełnosprawnych(EASPD)
    (Belgia).

Strona została zaktualizowana i dostosowana w ramach projektu Regionalna Akademia Selfadokwatury - Nic o nas bez nas- projekt finansowany z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.