Zamknij menu mobilne

RESPONSE #MyStoryMatters

Projekt Response ma na celu podnoszenie świadomości na temat przemocy ze względu na płeć wobec kobiet z niepełnosprawnością i trudności, jakie napotykają, aby uzyskać pomoc i ochronę. Chcemy podnieść świadomość społeczną na temat potrzeby promowania usług reagujących na przemoc ze względu na płeć wobec kobiet z niepełnosprawnością.

UN Women szacuje, że w 2020 r. na całym świecie zginęło około 81 000 kobiet. Około 58% z nich zginęło z rąk partnerów lub członków rodziny, co oznacza, że co 11 minut w domu ginie kobieta lub dziewczynka. Według Światowej Organizacji Zdrowia 1 na 3 kobiety na świecie jest ofiarą przemocy. Biorąc pod uwagę wysoki poziom stygmatyzacji i niedostateczne zgłaszanie przypadków wykorzystywania seksualnego, rzeczywista liczba jest prawdopodobnie znacznie wyższa.

Liczby te pokazują nam, że przemoc wobec kobiet jest jednocześnie rażąca i niewidoczna. Chociaż przemoc ta jest wszechobecna na całym świecie, wykraczając poza przestrzenie i kultury, często występuje bez wsparcia dla ofiar lub odpowiedzialności sprawców. Mniej niż 40% kobiet dotkniętych przemocą szuka pomocy. Ten paradoks jest trudną rzeczywistością dla kobiet z niepełnosprawnościami (WWD), które są szczególnie narażone na przemoc. W większości krajów brakuje instytucjonalnych rozwiązań i dobrych praktyk, aby lepiej wspierać kobiety w przypadku przemocy, która jest uwarunkowana płcią.

Strona została zaktualizowana i dostosowana w ramach projektu Regionalna Akademia Selfadokwatury - Nic o nas bez nas- projekt finansowany z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.