Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Zatrudnienie wspomagane - przewodnik po usłudze

Zatrudnienie wspomagane jest usługą, która, pomimo że nie istnieje jeszcze w systemie wsparcia gwarantowanym przez polskie państwo, to jednak zdobywa coraz większe uznanie wśród podmiotów zajmujących się aktywizacją zawodową osób z niepełnosprawnościami. Zapoczątkowane na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, dzięki staraniom Wrocławskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, ponad dziesięć lat temu zostało wprowadzone we Wrocławiu, jako skuteczna metoda poszukiwania i utrzymania zatrudnienia (głównie osób z niepełnosprawnością intelektualną, psychiczną i sprzężoną). Od tego czasu powstało bardzo wiele dobrych praktyk w realizacji tej usługi, ale żadna z nich nie była skierowana do różnorodnej grupy osób z niepełnosprawnością i zakończona badaniami, które posłużą budowaniu modelu zatrudnienia wspomaganego. Niniejszy podręcznik stanowi swego rodzaju kompendium, nie tylko dla osób zainteresowanych tematyką niepełnosprawności, ale przede wszystkim dla instytucji czy organizacji chcących wdrożyć taką usługę dla zwiększenia skuteczności swoich działań prozatrudnieniowych, adresowanych do tej grupy osób. Wiele kontrowersji w środowisku organizacji zajmujących się aktywizacją zawodową osób z niepełnosprawnościami budzi kwestia ostatecznego kształtu modelu zatrudnienia wspomaganego. Praktyczne doświadczenia Fundacji Eudajmonia, wynikające z wielu intensywnych miesięcy testowania tej usługi, mogą być przydatne innym podmiotom w konstruowaniu swojej, adekwatnej do własnych potrzeb i budżetu, formy wsparcia. Autorzy publikacji nie uzurpują sobie prawa do rozstrzygania, jakie działania z pewnością konstytuują model, jakie są niezbędne, jakie fakultatywne. Pokazują tylko, na podstawie badań własnych, wady i zalety pewnych rozwiązań i zostawiają Czytelnikowi decyzję wyboru. To zapewne największa wartość tego podręcznika.

Marta Gawryluk

"Zatrudnienie wspomagane - przewodnik po usłudze" dostępny jest za darmo, ale w ramach usługi Pay with a Post/ Pay with a Tweet. Oznacza to, że informacja o pobraniu raportu pojawi się automatycznie na Waszym koncie na Twitterze, na Facebooku, Google+ lub na LinkedIn.

Poniżej "Zatrudnienie wspomagane - przewodnik po usłudze" w pełnej wersji do pobrania za darmo.

Kliknij i powiedz o tym innym :)


 

    Plik PDF, 226 stron, 11,3MB

    Pobierz za darmo:

    
 
 
 
 

Galeria

Zdjęcie: Zatrudnienie wspomagane - przewodnik po usłudze

Powrót do: Aktualności

Partnerzy