Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Ruszamy w podróż „Szlakami Dolnego Śląska" z naszym nowym projektem

W sierpniu 2014 r. otrzymaliśmy grant z Fundacji Wzgórz Dalkowskich na realizację w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Skorpion Polkowice projektu „Szlakami Dolnego Śląska". W założeniach projektu jest cykl warsztatów wyjazdowych w atrakcyjne miejsca Dolnego Śląska.

Jego uczestnikami będą osoby z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności (zarówno ruchowej jak i intelektualnej), mieszkańcy gminy Polkowice, którzy zwiedzać będą nasze województwo przy wsparciu Asystenta Osobistego Osoby Niepełnosprawnej w oparciu o przewodnik turystyczny „Dolny Śląsk – otwarty dla każdego” (100 tras dla osób niepełnosprawnych).

Projekt realizowany będzie do lutego 2015 r.

Głównym celem projektu jest ZWIĘKSZENIE UDZIAŁU OSÓB Z UMIARKOWANYM I ZNACZNYM STOPNIEM NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI Z TERENU GMINY POLKOWICE W AKTYWNYCH FORMACH ŻYCIA SPOŁECZNEGO POPRZEZ UCZESTNICTWO W CYKLU WARSZTATÓW WYJAZDOWYCH SZLAKAMI DOLNEGO ŚLĄSKA.
Wspólnym dobrem projektu jest integracja osób z niepełnosprawnościami w środowisku lokalnym poprzez poznawanie walorów turystyki regionu Dolnego Śląska.

Projekt będzie realizowany w wybranych miastach i powiatach Województwa Dolnośląskiego. W każdym miesiącu - od października 2014 do lutego 2015 roku - uczestnicy wezmą udział w warsztatach wyjazdowych poznając walory turystyczne wybranych miejsc:

  • Powiat Głogowski - Zamek książąt głogowskich z XIII, Muzeum Archeologiczno - Historyczne, Pomnik Dzieci Głogowskich, Kolegiata Najświętszej Marii Panny na Ostrowie Tumskim, Ratusz z wieżą zegarową, resztki fortyfikacji bastionowych z XVIII w., Gotycki kościół św. Mikołaja (ruiny), Późnobarokowy kościół pw. Bożego Ciała ze szczątkami jezuickiego kolegium, Kościół św. Maksymiliana Marii Kolbego, Modernistyczny kościół św. Klemensa Dworzaka.
  • Powiat Górowski - Zespół budowlany i założenie urbanistyczne z XIV - XIX wieku, Parafialny Kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, kościół cmentarny, dawną wieżę - baszta obronna, pełniąca także funkcję więzienia, brama- wieża głogowska, wiatrak - młyn, cmentarz żydowski, mury obronne, wieża ciśnień.
  • Powiat Jaworski - Ewangelicki kościół Św. Ducha - Kościół pokoju, zamek piastowski, ratusz z XIV wieczną, neorenesansowy zespół poklasztorny Bernardynów, kamienica mieszczańska, kościół św. Marcina z XII w. Wąwóz Myśliborski, Zamek na wysokim wzgórzu w Bolkowice.
  • Powiat Legnicki - renesansowe kamienice w rynku, stary ratusz, fontanny w rynku z Neptunem i Syrenkom, Muzeum Miedzi, Zamek piastowski, Katedra.

Społeczność osób niepełnosprawnych – ON z powodu ograniczonej sprawności ich organizmu oraz sprzężonych z tym trudności w zaspokajaniu potrzeb odróżniają się od pełnosprawnych członków społeczeństwa. Odmienność ich sytuacji implikuje wycofanie z aktywności społecznej i naraża na marginalizację, a nawet społeczne wykluczenie. Wśród form aktywności szczególnie pomocnych ON w procesie rehabilitacji oraz nabywania kompetencji społecznych znajduje się turystyka i rekreacja. Celem długofalowym projektu jest podnoszenie aktywności społecznej ON poprzez udział w zorganizowanych zajęciach, wyjazdach, korzystanie z dóbr kultury i atrakcji turystycznych.

Mamy nadzieję, że wdrożenie w życie projektu zmieni mentalność społeczności osób niepełnosprawnych, zobaczą, że i oni mogą czynnie uczestniczyć w życiu społecznym, podróżować i podziwiać otaczający ich świat. Mamy również nadzieję, że osoby napotkane przez uczestników na szlakach "projektu" zmienią swoją świadomość o potencjale osób niepełnosprawnych.

Autor projektu: Małgorzata Karlak-Kąca, m.karlak-kaca@eudajmonia.pl tel. 728 896 620.

Galeria

Zdjęcie: Ruszamy w podróż „Szlakami Dolnego Śląska" z naszym nowym projektem

Powrót do: Aktualności

Partnerzy