Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

ODWRÓCONE ŚWIATŁO

Serdecznie zapraszamy na spektakl dźwiękowy „Odwrócone światło” według poematu Tymoteusza Karpowicza. Wydarzenie odbędzie się 30 lipca 2021 roku o godzinie 19.30 w CZASOPRZESTRZEŃ/Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych  ul. Tramwajowa 1-3 we Wrocławiu.  Pokaz zrealizowany został w ramach projektu  “Czytanie w ciemnościach – Lem i Karpowicz ”. Prezentacja wydarzenia będzie miało również miejsce w Internecie w formie transmisji online na stronie Facebook Stowarzyszenia „Rita Baum”.

„Odwrócone światło” Tymoteusza Karpowicza jest jednym z najważniejszych osiągnięć polskiej poezji lingwistycznej. Niezwykła erudycja i wyo­braźnia poetycka doprowadziła do powstania fenomenalnego i niejedno­znacznego poematu, który krytycznie drąży wszelkie możliwe nadużycia językowe. Polszczyzna Karpowicza potrafi nazywać trudne do uchwycenia zjawiska, procesy, wyglądy ze względu na to, że znajdują się one w ciągłej migotli­wości semantycznej, podejrzliwości filozoficznej. W poemacie istotna jest gra światłocieni, antynomii, ważne są stany graniczne, marginalne i para­doksalne wieloznaczności. 

Scenariusz do spektaklu „Odwróconego światła" został ułożony z dwu­dziestu pięciu utworów, nawiązując do pierwotnego układu poematu: „przed każdą chwilą”, „zwiastowanie”, „ nawiedzenie”, „ narodzenie”, „ nauka”, „ nauczanie”, „ kana galilejska”, „pojmanie”, „ ukrzyżowanie”, „zmartwychwstanie”. 

Po zakończeniu pokazu odbędzie się spotkanie aktywizujące widzów.

Scenariusz i reżyseria - Andrzej Ficowski 

Aktor - Paweł Kutny

Muzyka – Roman Felczyński

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Galeria

Plakat informujący o wydarzeniu.

Plakat informujący o wydarzeniu.

Powrót do: Aktualności

Partnerzy