Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Akcje - Polkowice

Akcja nr 1:

Dostępny budynek.

Osoby z niepełnosprawnością bez dostępnej infrastruktury nie będą mogły się sprawnie poruszać się po danym obiekcie, co powoduje, że będą w tym zakresie wykluczone. Dlatego  pierwszą akcją w Polkowicach było sprawdzenie i dostosowanie dostępności lokalu, w którym osoby z niepełnosprawnością uczęszczają na różnego rodzaju zajęcia, wsparcia. Uczestnicy projektu mogli sami sprawdzić czy jest on i na ile dostępny dla osób o szczególnych potrzebach, a następnie dostosować go na tyle na ile było to możliwe (drobne usprawnienia). Dzięki tej analizie i praktycznej wiedzy uczestnicy będą mogli w przyszłości badać inne obiekty pod kątem dostępności oraz zgłaszać swoje sugestie do poprawy ich funkcjonalności.

Akcja nr 2:

Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością

Uczestnicy projektu dyskutowali nad różnymi udogodnieniami oraz usługami/wsparciem dla osób z niepełnosprawnością, które mogą wspomagać ich samodzielność.  Zastanawiali się nad tym co jest, a co można jeszcze usprawnić w obecnym systemie wsparcia tych osób i dlaczego warto to zmieniać. Prócz wielu inicjatyw, które można było by wpisać w lokalne strategie, dostrzegli, min. że lokal, w którym wcześniej dokonali drobnych udogodnień dla osób z niepełnosprawnością nie posiada m.in. żadnych piktogramów. Piktogramy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, które również korzystają z tych pomieszczeń, będą dużym ułatwieniem i pozwolą im sprawniej się w nich poruszać. Dzięki drobnym środkom na realizację akcji w ramach projektu uczestnicy postanowili doposażyć to pomieszczenie w piktogramy. Zgodnie z zasadą jak mamy coś zmieniać zmieńmy to od siebie, dzięki kolejnej akcji udało się poprawić dostępność już teraz na małej przestrzeni. Uczestnicy mają nadzieję, że ten dobry przykład przełoży się na poprawę dostępności w całym regionie.

Akcja nr 3:

Symulacje niepełnosprawności

Uczestnicy szkolenia  przeprowadzili wśród lokalnej społeczności symulacje niepełnosprawności, mające na celu uświadomienie z jakimi trudnościami na co dzień zmagają się osoby z niepełnosprawnością. Osoby doświadczające sztucznie niepełnosprawności na własnej skórze mogli przekonać się, jak pozornie małoznaczące progi, kontrasty itp., mogą mieć duże znaczenie dla niektórych niepełnosprawności. Dzięki zapewnieniu pełnej dostępności możemy znacząco ułatwić tym osobom życie i funkcjonowanie w społeczeństwie.

Belka z logotypami

Powrót do: Aktualności

Partnerzy