Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Akcje - Lubin/Ścinawa

Akcja nr 1:

Dostępny budynek.

Osoby z niepełnosprawnością bez dostępnej infrastruktury nie będą mogły się sprawnie poruszać się po danym obiekcie, co powoduje, że będą w tym zakresie wykluczone. Dlatego  pierwszą akcją w Ścinawie było sprawdzenie dostępności budynku Szkolnego Schroniska Młodzieżowego Pałacyk, z którego  korzysta wiele osób, w tym też osoby z niepełnosprawnością. Uczestnicy projektu mogli sami sprawdzić czy jest on i na ile dostępny dla osób o szczególnych potrzebach. Dzięki tej analizie i praktycznej wiedzy uczestnicy będą mogli w przyszłości badać inne obiekty pod kątem dostępności oraz zgłaszać swoje sugestie do poprawy ich funkcjonalności.

Akcja nr 2:

Deinstucjonalizacja

Podczas spotkania uczestnicy omawiali poznane do tej pory usługi oraz sposoby na zapewnienie spersonalizowanego wysokiej jakości wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami. Zastanawiali się nad tym co jest, a co można jeszcze usprawnić w obecnym systemie wsparcia tych osób i dlaczego warto to zmieniać. Uczestnicy dzielili się swoimi doświadczeniami w tym zakresie oraz prezentowali zasłyszane przykłady w jaki sposób inne kraje radzą sobie z takimi wyzwaniami.

Akcja nr 3:

Dokumenty strategiczne

Podczas spotkania uczestnicy rozmawiali i analizowali dokumenty strategiczne w powiecie lubińskim pod kątem deinstytucjonalizacji. Większość dokumentów strategicznych obejmowała lata wstecz do 2020r. włącznie. Od 2021r. będą obowiązywały nowe dokumenty. Niezwykle istotną sprawą będzie uwzględnienie zapisów dotyczących deinstytucjonalizacji w nowych dokumentach o ile nie były one zawarte wcześniej. Środowisko osób z niepełnosprawnością musi lobbować za tym u lokalnych władz, dzięki czemu w przyszłych latach będzie łatwiej starać się o podstawowe usługi i udogodnienia dla tej grupy.

Belka z logotypami

Powrót do: Aktualności

Partnerzy