Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

ZARZĄDZENIE PREZESA ZARZĄDU FUNDACJI EUDAJMONIA

Opublikowano: 2020-03-11

Aktualizacja z dnia 24.04.2020 r.

Mając na uwadze Rozporządzenie Rady Ministrów ustanawiające określone ograniczenia, nakazy  i zakazy w związku  z wystąpieniem stanu epidemii i jednoczesne przedłużenie obowiązywania zasad bezpieczeństwa zarządzą się:

1)    Wydłużyć zawieszenie funkcjonowania Klubów Aktywności i Rozwoju we Wrocławiu, Legnicy, Przemkowie, Świdnicy, Żaganiu i Polkowicach do 3 maja br.;

2)    Wydłużyć zawieszenie funkcjonowania Domów Krótkiego Pobytu w Przemkowie i w Mrowinach do 3 maja br.;

3)    Wydłużyć zawieszenie funkcjonowania wszystkich biur i oddziałów Fundacji do 3 maja br. Personel biur, oddziałów, domów, klubów pracuje wyłącznie w systemie home office.

4)    Wydłużyć do 3 maja br. zawieszenie realizacji wsparcia indywidualnego świadczonego przez asystentów OzN, trenerów pracy, trenerów aktywności, psychologów, doradców zawodowych/całożyciowych, terapeutów, specjalistów w formie bezpośredniej. W okresie zawieszenia dopuszcza się wyłącznie bezpośrednie wsparcie interwencyjne w celu załatwienia spraw niezbędnych do życia codziennego (np. zakupy dla uczestnika projektu - osoby samotnej). Przy czym w sytuacji, jeżeli uznacie, że wykonanie danej usługi może zagrażać Waszemu zdrowiu (zwiększać ryzyko zakażenia koronawirusem) możecie odmówić świadczenia takiego wsparcia. O zaistniałej sytuacji należy niezwłocznie poinformować bezpośredniego przełożonego oraz sporządzić notatkę służbową. Jednocześnie zalecam, aby podczas realizacji wsparcia zachować szczególną ostrożność i bezpieczeństwo sanitarno-epidemiologiczne. Należy unikać sytuacji i miejsc zwiększających ryzyko zakażenia koronawirusem oraz stosować się do wytycznych i zaleceń władz państwowych w tym zakresie. W okresie zawieszenia zalecam świadczenie wsparcia w formie zdalnej z wykorzystaniem elektronicznych kanałów dostępu (telefon, Internet).

5)    Utrzymać w mocy zobligowanie osób zatrudnionych w Fundacji na podstawie umowy o pracę, wykonujących czasowo swoje obowiązki w trybie home office, do świadczenia pracy wyłącznie w miejscu zamieszkania w godzinach ustalonych w grafiku pracy. W przypadku konieczności opuszczenia miejsca zamieszkania w godzinach pracy pracownik zobowiązany jest do uzyskania wcześniejszej zgody bezpośredniego przełożonego.

Ze względu na dynamikę sytuacji zastrzegam sobie prawo do zmiany niniejszej decyzji w każdym momencie.

Zarządzenie wchodzi w życie 27.04.2020 r.

Powrót do: Aktualności

Partnerzy