Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Kilka słów o Psie przewodniku dla osób niepełnosprawnych Czy może wszędzie wejść?

Opublikowano: 2016-01-25

Kim jest pies przewodnik? Pies przewodnik lub też pies – asystent, to specjalnie wyszkolony pies.

W Polsce zajmują się specjalnym szkoleniem psów przewodników / asystentów fundacje takie jak na przykład Fundacja Wis Major. Szkolenie takiego psa trwa ok. 2 lata i kosztuje od 20000 do 30000 zł. Należy również pamiętać, że nie każda rasa psa jest predysponowana do zastania psem przewodnikiem / asystentem. W Polsce są to zazwyczaj: Labradory, Golden Retrieviery lub Cheasepeak buy Retrievery.

Pies przewodnik / asystent na co dzień towarzyszy osobie z niepełnosprawnością, ułatwia poruszanie się osobom z dysfunkcją wzroku lub też wspiera osoby niepełnosprawne ruchowo, niesłyszące albo z epilepsją w wykonywaniu innych zadań. Definicja psa asystenta unormowana jest w artykule 2 w punkcie 11 Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. Zgodnie z jej brzmieniem pies asystent to: „odpowiednio wyszkolony i specjalnie oznaczony pies, w szczególności pies przewodnik osoby niewidomej lub niedowidzącej oraz pies asystent osoby niepełnosprawnej ruchowo, który ułatwia osobie niepełnosprawnej aktywne uczestnictwo w życiu społecznym”. Ponadto zgodnie z polskim prawodawstwem pies przewodnik/asystent musi posiadać specjalną uprząż oraz certyfikat potwierdzający jego status jako psa przewodnika, a także zaświadczenie od lekarza weterynarii o szczepieniach. Certyfikaty dla psów asystentów / przewodników wydaje podmiot, który trudni się specjalnym szkoleniem osób dla osób niepełnosprawnych. Rejestr psów wyszkolonych na potrzeby osób z niepełnosprawnościami można znaleźć na stronie Pełnomocnika ds. Osób Niepełnosprawnych. Pies przewodnik / asystent wraz ze swoim niepełnosprawnym właścicielem może wejść do każdego budynku użyteczności publicznej. Kwestie tą regulują przepisy: Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych, Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia, Ustawa o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego, a także regulamin przewozu osób, rzeczy i zwierząt. Przez budynki użyteczności publicznej należy rozumieć: wszelkiego rodzaju urzędy, miejsca rekreacji, kina teatry, domy handlowe, miejsca pracy, uczelnie, lokale gastronomiczne, komunikacja miejska, miejsca wymiaru sprawiedliwości etc.

Przepisy pozwalają wchodzić z psem asystującym do obiektów użyteczności publicznej. Warto jednak pamiętać o tym, że właściciel odpowiada za swojego psa.

Zgodnie z art. 20a ust. 3 ustawy o rehabilitacji, możliwość korzystania z uprawnień nie zwalnia osoby z niepełnosprawnością z odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez psa asystującego. Odpowiedzialność ta jest pełna i nie zależy od tego, czy dany czyn był zawiniony, czy też nie.

Galeria

Zdjęcie: Kilka słów o Psie przewodniku dla osób niepełnosprawnych Czy może wszędzie wejść?

Powrót do: Aktualności

Partnerzy