Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Usługi asystenckie – czyli oczekiwana od lat zmiana Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych

Opublikowano: 2015-12-15

22 października Rozporządzeniem wydanym przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej zmieniono stare Rozporządzenie Rozporządzenie zmieniające w sprawie rodzajów zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych zlecanych fundacjom oraz organizacjom pozarządowym, po raz wtóry znowelizowano Ustawę o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych.  

W artykule 36 ust. 4 w §  1 dodano punkt 13, który brzmi: „13) świadczenie usług wspierających, które mają na celu umożliwienie lub wspomaganie niezależnego życia osób niepełnosprawnych, w szczególności usług asystencji osobistej.”.

Zapis ten bezpośrednio wskazuje, iż mamy doczynienia z wprowadzeniem do ustawodawstwa w Polsce od dawna oczekiwanych przez środowisko osób z niepełnosprawnościami usług asystenckich.

Jak można przeczytać w uzasadnieniu do wspomnianego zmienionego rozporządzenia wprowadzenie usług asystenckich- wspierających  ma za zadanie umożliwić lu wspomóc w niezależnym życiu osoby z niepełnosprawnościami. Osoby z niepełnosprawnością na co dzień potrzebują usług wspierających  w pełnieniu różnych ról społecznych.

W związku z tym podjęto inicjatywę, która ma na celu wspieranie samodzielnego życia osób niepełnosprawnych, którą będą realizować organizacje poza rządowe świadcząc już od wielu lat dobrze znane usługi asystenckie.

Usługi wspierające niezależne życie osób z niepełnosprawnościami obejmują działania mające za zadanie zwiększenie samodzielności oraz podniesienie poziomu funkcjonowania osób niepełnosprawnych w życiu społecznym.

Wsparcie będzie przeznaczonedla osób z niepełnosprawnościami, które w różnych sytuacjach nie będą mogły poradzić sobie samodzielnie. Asystentura ma być kompleksowa oraz odpowiednio dopasowana do indywidualnych potrzeb osoby niepełnosprawnej. 

Usługi wspierające będą miały także za zadanie odciążyć  członków rodziny, którzy bardzo często są opiekunami osób niepełnosprawnych.
Pozwolą niezależnie funkcjonować osobom z niepełnosprawnościami bez konieczności angażowania osób najbliższych.
Zniosą i przełamią bariery w funkcjonowaniu osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów.

Wprowadzenie w Polsce usług wspierających w tym asystenckich jest realizacją podstawowych zasad konwencji o prawach osób niepełnosprawnych ratyfikowanej w Rzeczpospolitej Polsce w 2012r.

Źródło: https://legislacja.rcl.gov.pl. 

Galeria

Zdjęcie: Usługi asystenckie – czyli oczekiwana od lat zmiana Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych

Powrót do: Aktualności

Partnerzy