Usługi asystenckie drogą do samodzielności i aktywności (rekrutacja zakończona)
Adresatami projektu są osoby z niepełnosprawnością:
- zamieszkujące lub przebywające we Wrocławiu,
- legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym w zakresie niepełnosprawności intelektualnej, psychicznej, sensorycznej, ruchowej lub innej,
- będące klientami instytucji pomocy i integracji społecznej.
Jest to grupa szczególna, doświadczająca barier z racji niskiego statusu materialnego, niskich kwalifikacji zawodowych, trudnej sytuacji osobistej, wieku. W przypadku osób z niepełnosprawnościami występuje w wysokim stopniu zjawisko kumulacji barier. Temu zjawisku nie odpowiada żadne standardowe i powszechnie stosowane rozwiązanie, które w sposób kompleksowy odpowiadałoby na tę sytuację.
Odpowiedzią na tę sytuację są w naszym przekonaniu usługi asystenckie. Uczestnicy w projekcie będą mogli skorzystać z:
1. asystentury funkcjonalnej - Asystent funkcjonalny wykonuje zadania (z wyłączeniem typowo opiekuńczych) na wyraźne polecenie osoby niepełnosprawnej, wspiera ją w sytuacjach, w których nie radzi ona sobie sama z powodu dysfunkcji wynikającychz niepełnosprawności. Asystentami są m.in. : tłumacze języka migowego, przewodnicy osób niewidomych i/lub słabowidzących, asystenci osób niepełnosprawnych ruchowo.
2. asystentury wyspecjalizowanej (trener aktywności) – której celem jest motywowanie i aktywizowanie osoby z niepełnosprawnością do aktywnego udziału w życiu społecznym i dążenia do samodzielności. Jest ona adresowana do osób, u których niepełnosprawność jest jedną z kilku barier utrudniających lub wręcz uniemożliwiających ich społeczne i zawodowe funkcjonowanie. Trener aktywności jest dla osoby z niepełnosprawnością przewodnikiem i mentorem w procesie socjalizacji i nawiązywania nowych relacji społecznych. Wsparcie świadczone przez trenera ma charakter indywidualny i elastyczny, a usługą są objęci nie tylko niepełnosprawni uczestnicy projektów, ale również ich najbliższe otoczenie (w tym rodzina, najbliższe otoczenie społeczne i instytucjonalne).
Obie wyżej wymienione formy wsparcia mają zmierzać do aktywizacji społecznej i usamodzielnienia uczestników, dopiero w dalszej kolejności również ich aktywizacji zawodowej.
W celu uzupełnienia działań aktywizacyjnych realizowane będą także zajęcia grupowe, w trakcie których adresaci zadania będą mieli możliwość rozwoju na warsztatach tematycznych prowadzonych przez trenerów aktywności i zaproszonych specjalistów (psychologów, doradców zawodowych, itp.).
Rekrutacja: 18.05 – 31.05.2015r.
Telefonicznie, mailowo bądź osobiście w Biurze projektu.
Kierowniczka projektu:
Katarzyna Jakubiak
tel. 790 250 726
Email: k.jakubiak@eudajmonia.pl
Koordynatorka usługi:
Małgorzata Franczak
Tel. 881 477 009
Email: m.franczak@eudajmonia.pl
Biuro projektu „Usługi asystenckie drogą do samodzielności i aktywności”
Fundacja Eudajmonia,
ul. Kościuszki 80A, 50-441 Wrocław
Pliki do pobrania
- artykul-grudzien1.docx (414.55 KB)
- Lipiec 2015r. w projekcie Usługi asystenckie drogą do samodzielności (12.17 KB)
- Czerwiec 2015r. w projekcie Usługi asystenckie drogą do samodzielności (479.06 KB)
- Formularz rekrutacyjny (420.71 KB)
Powrót do: Działania