Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

"Oswoić nieznane" warsztaty dla szkół i przedszkoli


OSWOIĆ NIEZNANE – ZAJĘCIA DLA SZKÓŁ

Już od września można nas odwiedzić w ramach programu „Szkoła w mieście” i wziąć udział w warsztatach na temat niepełnosprawności.

Skąd nazwa „Oswoić nieznane”?

Niepełnosprawność trzeba oswajać – niepełnosprawność nadal stosunkowo często jest powodem  wykluczania osób z dysfunkcjami z wielu obszarów życia społecznego. Często nie chodzi tutaj o zamierzone działania mające na celu dyskryminację danej osoby, ale o nasze postawy i patrzenie przez pryzmat stereotypów i uprzedzeń. Czy w codziennym życiu w kontakcie z osobą z niepełnosprawnością dystansujemy się, z lęku lub z niewiedzy, jak powinniśmy się zachować? A może odczuwamy w stosunku do osób z niepełnosprawnością źle rozumianą litość, z góry zakładamy że są to osoby słabe, niezaradne życiowo?  Najczęściej przyczyną dyskryminacji i uprzedzeń wobec osób niepełnosprawnych jest nasza niewiedza.

Dla większości z nas niepełnosprawność jest czymś obcym – nie wiemy jak funkcjonują osoby niepełnosprawne. Jak może wyglądać życie osoby niewidomej, niesłyszącej czy niepełnosprawnej intelektualnie? Jakie bariery napotykają w codziennym życiu i jakie są ich realne potrzeby? Czy oczekują pomocy? Jeśli tak, to jakiej? Na naszych warsztatach spróbujemy przybliżyć uczestnikom tą tematykę, angażując ich w symulacje niepełnosprawności. Dzięki temu doświadczeniu uczestnicy będą mogli, choć w niewielkim stopniu, „wejść w skórę” osoby z niepełnosprawnością oraz doświadczyć barier, które ona napotyka. Uczestnicy nabędą też podstawowych umiejętności w zakresie porozumiewania się i współpracy z osobami z różnym rodzajem niepełnosprawności i poznają zasady savoir – vivre wobec osób z dysfunkcjami.

 

SYLWETKI PROWADZĄCYCH:

Małgorzata Franczak - z wykształcenia politolożka, z postawy „praktyczna idealistka”. Zorientowana na działanie. Nowe wyzwania traktuje jako okazję do rozwoju. Pasjonatka aktywnego wypoczynku, miłośniczka radiowej Trójki i Sudetów. 

Katarzyna Jakubiak – Od ponad 5 lat pracuję w środowisku pozarządowym. Swoją przygodę rozpoczęłam od asystowania osobom z równoczesnym uszkodzeniem wzroku i słuchu. Aktualnie zarządzam projektem aktywizującym społecznie osoby z niepełnosprawnością. Lubię dzielić się swoim doświadczeniem zawodowym i wolontariackim oraz propagować otwartość wobec osób z różnego rodzaju dysfunkcjami w najbliższym otoczeniu. Fascynują mnie alternatywne metody komunikacji, uczę się języka migowego.  Prywatnie jestem mamą, lubię dobre książki oraz wszelkiego rodzaju twórczość i rękodzieło.

Katarzyna Wiśniewska - Jestem mgr prawa oraz absolwentką podyplomowych studiów  prawa gospodarczego i handlowego. Od ponad roku pracuję w Fundacji Eudajmonia na stanowisku konsultantki do spraw prawno-administracyjnych. Przede wszystkim jednak jestem od ponad dwudziestu lat osobą niewidomą. Na co dzień samodzielnie poruszam się po Wrocławiu, sprzątam, gotuję i żyję jak wszyscy pełnosprawni, choć czasami potrzebuję oka asystenta lub życzliwego przechodnia. Moim marzeniem  jest zostać radcą prawnym oraz założyć własną rodzinę.
Bardzo zależy mi na pełniejszej integracji osób niepełnosprawnych z osobami pełnosprawnymi oraz podnoszenie świadomości o ich funkcjonowaniu w życiu codziennym.  Moją misją życiową jest oswajanie społeczeństwa z osobami niewidomymi .

Filip Rodzik - Uwielbiam ruch i źle się czuję, gdy mi go brakuje. Od 1996 r. trenuję strzelectwo. W 2013 roku udało mi się zdobyć tytuł Mistrza Europy oraz Mistrza Polski w konkurencji P1 w roku 2013 i 2014. Podczas Mistrzostw Świata w Suhl w Niemczech zdobyłem bezpośrednią kwalifikację na Paraolimpiadę w 2016 w RIO. To co dla mnie najważniejsze – ciągła aktywność, potrzeba wpływania na otaczającą rzeczywistość – inspiruje mnie do inicjowania różnych przedsięwzięć łączących ludzi wokół spraw dla nich ważnych. Szczególne znaczenie mają dla mnie sprawy związane z poprawą jakości życia osób defaworyzowanych, w tym przede wszystkim osób z niepełnosprawnościami. Jestem prezesem Stowarzyszenia Skorpion Polkowice.


Program warsztatów wpisuje się w podstawę programową przedmiotu Wiedza o społeczeństwie dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Oferta dla szkół uczestniczących w programie „Szkoła w mieście” (do pobrania)

Nie  bierzesz udziału w programie „Szkoła w mieście”, a chcesz zaprosić nas do swojej szkoły? Zapraszamy do kontaktu i ustalenia aktualnych możliwości współpracy. 

Katarzyna Jakubiak
tel. 790 250 726

Partnerzy